Jak poznat, s kým navázat spolupráci a komu se raději vyhnout

Jak vybrat ty správné lidi, abyste se nespálili? Co je třeba si ověřit, než s někým podepíšete smlouvu? Je tu několik možností, jak si svého potenciální kolegy proklepnout a zjistit pár základních informací, které by vaši spolupráci mohly ovlivnit.
schůzka u kávy
Podívejte se na jejich portfolio
Než se s někým pustíte do práce, je důležité zjistit, co už má daný člověk profesně za sebou. Má zkušenosti v oblasti, která vás zajímá? Věnoval se už někdy podobnému projektu? Má všechny potřebné znalosti a dovednosti? Jak vypadají výsledky jeho práce? Ať už se jedná o firmu, malý startup nebo freelancera, nemělo by být těžké dohledat, na jakých zakázkách se podílel, pro koho pracoval a jaké má reference.
Přečtěte si, jak prezentují sebe i svůj brand
Životopis si v mnoha směrech stále drží prvenství, se týče profesních požadavků. Pořád se jedná o žádaný dokument, který má velkou výpovědní hodnotu, a to nejen z hlediska obsahu, ale také z hlediska formy. Upravený strukturovaný životopis prozradí o člověku mnohé, poznáte z něj, jaké pracovní zkušenosti má za sebou i jaký má písemný projev či jak je schopný pracovat s textovým editorem. Vizuální zpracování životopisu ve vás může vyvolat sympatie nebo naopak antipatie k dané osobě. Používá příliš mnoho barev nebo fontů? Píše bez diakritiky? Má v textu pravopisné a gramatické chyby? Vypadá to, že si CV trochu přikrášluje, přehání nebo si vymýšlí? To by pro vás mělo být varovné znamení.
Stejně tak vám pomůže i LinkedIn, kde si můžete projít profil člověka, o kterého máte zájem, a zároveň i zjistit, co o něm píší jeho současní i bývalí kolegové, zaměstnavatelé nebo přátelé. Má zde nějaká doporučení? Potvrdil někdo jeho dovednosti? Jakých dosáhl úspěchů? Někteří lidé využívají potenciál LinkedInu naplno a mají skutečně precizně vyplněný profil včetně vložených certifikátů a osvědčení, akademických prací, výzkumů nebo publikací.
natažená ruka
Nakoukněte do jejich života prostřednictvím sociálních sítích
Z veřejného profilu na Facebooku, Instagramu nebo jiných sociálních sítí můžete vypozorovat postoj člověka k práci i k životu obecně. Působí namyšleně? Zanedbává své povinnosti? Pomlouvá své zaměstnavatele? Mezilidské vztahy jsou důležitou součástí osobnosti každého člověka, nikdo nechce komunikovat s problémovými nebo nepříjemnými lidmi. Samozřejmě, že sociální sítě používá každý k jinému účelu a jiným způsobem, obecně lze však říci, že příspěvky ohledně dění ve světě, sdílení článků se vzdělávací hodnotou nebo i jen nabízení svých služeb a produktů je určitě mnohem lepší varianta než opilecké fotografie, urážlivé komentáře a šíření hoaxů.