Historická próza


Historické romány vždycky byly, jsou a budou velmi oblíbené mezi milovníky literatury. Odráží to touhu lidí přenést se do zcela jiného světa. Muži milují především romány s válečnou a politickou tématikou, ženy zase milují milostné příběhy zasazené do romantického prostředí dávných dob. Nicméně i historický román lze žánrově odlišit na celou řadu kategorií.

 kompas na mapě

Zaostřeno na historii


·         Literatura faktu v próze – najdete zde příběh, možná i nějaký ten milostný, ale autor si exaktně všímá faktů, nic v historii neupravuje, nevylepšuje, pravdu podává v přesné podobě. Tuto literaturu mají rádi lidé, které opravdu historie zajímá a kteří vyhledávají především fakta a případně nové vědomosti, zároveň hledají lehčí beletristickou formu a příběh.
bronzová socha


·         Biografie – v podstatě taktéž mají prvky literatury faktu. Jedná se o životopisný román, který samozřejmě akceptuje dobovou atmosféru.


·         Historizující román – je celá řada příběhů, které se se odehrály, a autor realitu akceptuje, ale tu a tam chybí fakta, tu a tam jsou události interpretovány podle autora. Cílem není přesné vylíčení historie, ale často je to příběh ať skutečný nebo smyšlený, zasazený do historických kulis. Může se jednat třeba i o historickou komedii.


·         Společenský román – někteří autoři se sice exaktně drží historických faktů, ale na straně druhé se jedná o podobenství a kritiku poměrů. Na pozadí analogických historických událostí jsou vlastně kritizovány poměry současné. Platné hlavně v totalitních režimech.
architektura kláštera


·         Historická detektivka – v poslední době jsou velmi oblíbené historické detektivky. Detektivní příběh, který je zasazený do historického prostředí. Typickým představitelem je například Jméno růže.


·         Fantasy, science fiction – některé romány fantasy nebo science fiction se odehrávají ve specifických jiných světech, ale inspirace historií a některými historickými nebo mytologickými postavami je více než zřejmá.