Domácí vína a likéry

Rozhodneme-li se doma vyrobit likér z ovoce nebo bylin, získáme zcela originální nápoj, s jehož složením a chutí můžeme experimentovat. Začíná se přípravou macerátu, nebo-li výluhu z bylin. Do skleněné nádoby nalijeme slivovici nebo vodku, alespoň 40%. Přidáme byliny a necháme cca 2 týdny vyluhovat. Byliny můžeme použít, jaké chceme. Meduňku, podběl, pampelišky, kopřivy, řepík, květ lípy, divizny, bezu, sedmikrásky, mátu atd. Po 2 týdnech slijeme výluh a byliny důkladně vymačkáme.
demižon na louce
Výluh ředíme přibližně v poměru 7:3 cukrovým roztokem, který připravíme tak, že svaříme půl litru vody s půl kilem cukru. Řídíme se hlavně vlastní chutí. Zrovna tak můžeme použít všelijaké ovoce – maliny, ostružiny, borůvky, jablka, broskve atd. Místo cukru lze použít med,doplnit třeba skořicí, mátou nebo meduňkou… možností je opravdu hodně. Oblíbený je ořechový likér, který se vyrábí z nezralých celých ořechů a koření. Doma můžeme vyrobit i exotičtější krémové Amaretto, Baileys, Malibu nebo běžnější vaječný či kávový likér.
Na domácí víno se hodí dobře vyzrálé ovoce, bez plísní a výrazných poškození. Používají se švestky, jablka, rybíz, aronie, ostružiny, angrešt, meruňky, bezinky, jeřabiny… lze použít i bylinky, např. květ lípy, pampelišku, meduňku, květ černého bezu.
vlašské ořechy a likér
Výborné je třeba i trnkové víno. K výrobě vína je potřeba cukr, množství podle druhu ovoce, kyselina citronová, speciální kvasinky pro výrobu vína, živná sůl, voda. Co se týče nádoby na výrobu, osvědčily se skleněné demižony opatřené kvasnou zátkou. Víno lze vyrobit rýžové nebo chlebové, které se dělá z chlebových kůrek, jablečných slupek, pomerančové kůry, cukru a kvasinek.
Vína i likéry plníme do čistých skleněných lahví, u vína vždy s korkovou zátkou. Lahve můžeme ozdobit mašlí, ozdobným popisem či jinak se výtvarně vyřádit. A máme hned krásný, navíc vlastnoručně vyrobený, dárek.