Co je to glamping

V poslední době se stalo módou především mezi mladými lidmi cestovat. Ovšem nejde o jakékoliv cestování, nýbrž v podstatě o návrat k přírodě a ke klasickému kempování. To ostatně zná téměř každý z nás ze svého dětství. Ovšem, jak je známo, moderní problémy vyžadují moderní řešení.

 

Je faktem, že mnoho lidí se dne již bez moderních vymožeností, jako je například internet, zkrátka neobejde. Také jsou mnohem méně ochotni slevit ze svého pohodlí. Proto i jejich kempování vypadá poněkud jinak, než bychom čekali. V podstatě již ani nejde o spaní pod stanem či pod širákem v pravém slova smyslu. Ve skutečnosti často používají například karavan či alespoň moderní, dobře vybavené stany. Je pak poměrně jasné, že se na místo dopravují autem.

 

noc strávená pod stanem

 

Také jejich tábor se liší od toho, na co jsme zvyklí. Najdeme tu například elektřinu a v mnoha případech i tekoucí vodu. Mnohdy s sebou mají také počítač, kdy důležité je především kvalitní připojení k internetu. Klasická postel je pak samozřejmostí. Výsledkem je, že mají prakticky veškeré pohodlí, na které jsou zvyklí z domova.

 

Pro tento typ cestování se již vžil výraz „glamping“, z anglického „glamorous camping“, tedy vylepšené kempování. Cílem je pobývat v přírodě, aniž bychom ztratili cokoliv z pohodlí, na které jsme zvyklí.

 

vaření nad ohništěm

 

Je pochopitelné, že mnoho lidí nad tím jen udiveně kroutí hlavou. Koneckonců, pravé táboření a pobyt v přírodě máme spojený především právě se spaním na nafukovací matraci, sbíráním dřeva na oheň a vařením na ohništi či na propan-butanové bombě. Zde však musíme připustit, že díky tomu se do přírody podívají i lidé, kteří by jinak zůstali doma. Navíc je tento způsob vhodný i pro staré lidi, kteří již z pochopitelných důvodů nemohou například spát klasicky pod stanem. Proto bychom jej neměli odsuzovat, i když by to bylo snadné. Jako vše ostatní, ani glamping není černobílý, a tak bychom jej měli také brát.