Vojtěška bohatá na živiny a vitamíny

Rostlina, která se u nás na polích pěstuje pouze pro dobytek. Ta vzácná a pro naše tělo přínosná pochází z Asie, a jak se tato rostlina nazývá? Je to alfalfa neboli vojtěška https://www.nakliceno.cz/alfalfa/.

Název alfalfa mnoho lidem nic neřekne. Pod tímto názvem bychom vojtěšku jen těžko poznali, proto se jí velice často říká právě hezky česky vojtěška. Přesný název je tolice vojtěška. Tuto rostlinku můžeme samozřejmě zařadit do bylinek. Pěstuje se sice i u nás, ale pouze pro potřebu dobytka. Ovšem můžete ji u nás potkat například na loukách, kde roste ve zplaněné podobě. Tato bylinka pochází z Asie, v překladu její název znamená „praotec všeho jídla“.

bylinky na stol

A co nám může tato bylinka dát? Je bohatá na živiny. Klíčky lidé konzumovali již ve středověku, protože moc dobře věděli o jejich pozitivních účincích na lidské tělo, proto ji používali také v medicíně. V oblasti léčitelství je dodnes považována za velice významnou bylinku.

Obsahuje například řadu vitamínů, z těch nejznámějších můžeme zmínit vitamíny A, E, C, D, K, B6. Aby toho nebylo málo, obsahuje také celou řadu minerálů jako je vápník, fosfor, draslík, železo. Má dezinfekční a antiseptické účinky.

bylinky v dózách

V dnešní době je na výběr, jak ji chcete konzumovat. Můžete si pořídit celou bylinku a trhat si čerstvé lístky nebo doplňovat celou řadu vitamínů a minerálů v podobě tablet či prášku.

Bylinka podporuje zažívání a příznivě působí proti nechutenství nebo nevolnosti. Pomáhá také snižovat cholesterol, což je v dnešní době velice důležité. Právě cholesterol je veličina, kterou lékaři u každého z nás neustále sledují a diagnostikují, zdali nemáme zvýšenou tuto hodnotu, protože se opět jedná o civilizační chorobu, vlivem špatného stravování, špatný neboli zhoršený – zvýšený cholesterol neprospívá našemu zdraví.

Bylinka také mírní bolest kloubů a působí skvěle na močové cesty.