Jsou větší nároky kladeny na zábradlí na balkón nebo na schodiště?

Schody a v určité míře i balkóny jsou běžnou součástí našich životů. Zvykli jsme si na ně tak, že je prakticky nevnímáme. Ano, u balkónu se můžeme kochat výhledem, ale balkón samotný moc pozornosti nepřiláká.

Proto není divu, že si prakticky ani neuvědomujeme, jak nezbytné je mít u nich zábradlí. Jistě, můžeme říci, že bychom se bez něj obešli. Dříve to přede také tak dělali. Koneckonců, u schodiště se jedná o poměrně novou věc. Jistě, zábradlí u schodiště bylo používáno již ve středověku, avšak pouze u šlechtických sídel. Běžné domy se bez něj obešly.

balkon1

Proč jsou tedy tak důležité? V první řadě značně zvyšují bezpečnost. To je důležité zvláště v našich podmínkách, kdy se v zimě může podlaha změnit v ledovou klouzačku. A asi nikdo nechce riskovat pád z výšky.

Je však jasné, že i když jsou si oba dva typy podobné, nároky na ně jsou poněkud jiné. Ano, některé věci mají společné, avšak v daleko více se liší. Jaké to jsou?

V první řadě je nutné si uvědomit, že zábradlí na balkón je v naprosté většině případů exteriérové, zatímco to schodišťové najdeme spíše v interiéru, i když samozřejmě v obou případech existují výjimky.

Z toho tedy vyplývá, že to balkonové musí být schopno odolat všemu, co na něj příroda může připravit, ať už se jedná o vítr, déšť, sníh či měnící se teploty. Při tom všem musí navíc vyžadovat jen minimální údržbu.

schodiste4

U schodišťového bychom řekli, že to má jednodušší, a v některých ohledech je to i pravda. Je však třeba si uvědomit, že ve většině budov panuje neustále suchý vzduch, doprovázený prachem. Musí tedy být z takového materiálu, kterému tyto věci nebudou vadit.

Co se lidí týče, tak to balkonové musí zvládnout fakt, že se o něj budou plnou vahou opírat i osoby ne zrovna štíhlé postavy. Na druhou stranu je pravdou, že k tomu nedochází tak často. To u schodiště zase musí dokázat odolat tomu, že se s jeho pomocí budou ti samí lidé vytahovat nahoru.

Jak je vidět, je toho hodně. Rozhodně si tedy zaslouží naši pozornost.