Do Florencie nejen v létě


Florencie nabízí pro turisty spoustu lákadel. Přijde si zde tedy na své opravdu kdokoli. Je jedno, zda jste obdivovatelem památek, mezi něž patří nejstarší muzeum v Evropě, katedrálu Santa Maria del Fiores dominantní červenou kopulí, která se stala symbolem měst, most zlatníků, palác Pitti anebo Medicejský palác, milovníkem dobrého jídla, jehož jistě potěší všudypřítomné pizzerie s neodolatelnou pizzou, kavárny s dechberoucí kávou a dezerty, na které se vám budou sbíhat sliny, anebo třeba nejlepší italská zmrzlina, či nadšený čtenář, jehož ohromí cesta městem po stopách legendárního florentského spisovatele Danteho Alighieriho, jež proslul dílem Božská komedie. Málokdo ale ví, že je Florencie nádherná nejen v letních měsících, ale také v těch chladnějších. Nevěříte? Tak kupte letenky do Florencie do Levneletenky a pojďte se přesvědčit!

Chlouba Florencie (1)

Nejkrásnější je Florencie samozřejmě v období před Vánoci, kde si milovníci jejich atmosféry přijdou rozhodně na své. Atmosféra je zde opravdu nezapomenutelná. Ulice jsou zahaleny do světýlek a vánoční výzdoby a hlavní náměstí Piazza del Duomo zdobí jak jinak než dominantní vánoční stromeček. Nejkrásnějším zážitkem jsou ale bezesporu adventní trhy, které zde najdete od začátku měsíce prosince. Najdete zde nejrůznější stánky ať už s dobrotami či figurkami a výzdobou nebo dárkovými předměty. Zajímavým faktem také je, že polovina tohoto trhu je inspirována Německem, a tak zde narazíte i na typicky německé záležitosti, jako je například lebkuchen, což je placka podobná perníku, kterou vyráběli tamější mniši již od 13. století. Budete-li si chtít ale pochutnat spíše na florentských a toskánských vánočních specialitách, šáhněte po panforte, což je opět alternativou perníku, jež je ovšem doplněn o kousky mandlí, pekanových ořechů, kandovaného ovoce nebo třeba sušených fíků, tradičním toskánském vánočním dezertu panettone neboli sladký chléb s rozinkami, sušenky cavallucci, jež si původně v tomto období připravovali chudí rolníci a darovali si je navzájem.

Vánoční sušenky

Vše můžete zakončit dobrotou zvanou bongo neboli kuliček z odpalovaného těsta, jež jsou zality tradiční florentskou čokoládou, které je každoročně zasvěcen i festival, kde se budete cítit jako v nebi a nebudete vědět, co ochutnat jako první.