5 kroků k vlastnímu businessu

1.       Živnostenské oprávnění získáte na živnostenském úřadě, který najdete v každém větším městě, bývají to odbory úřadů obcí s rozšířenou působností. S sebou potřebujete občanský průkaz, 1 000 Kč na poplatek za zápis do živnostenského rejstříku a vyplněnou žádost, kterou dostanete na místě, nebo si ji můžete předem stáhnout z internetu. Živnosti se dělí na volné a vázané, u těch volných je jedinou podmínkou plnoletost, u vázaných je třeba splnit podmínky stanovené zákonem – obvykle praxe nebo vzdělání v oboru. Do 5 pracovních dnů byste měli být zapsáni a mít přidělené IČO.
 dohoda, ruce
2.       Nahlásit živnost Správě sociálního zabezpečení je potřeba do 8 dnů od vystavení živnostenského oprávnění. Sociální pojištění budete platit měsíčně formou záloh, dostanete k tomu pokyny a variabilní symbol. Nemocenské pojištění povinné není, ale vřele ho doporučujeme, lze ho zařídit také na ČSSZ. Jakmile se dostane do dlouhodobé pracovní neschopnosti (nad 30 pracovních dní), pomůže vám tuto situaci překlenout minimálně tím, že vás zprostí povinnosti platit sociální a zdravotní pojištění.
 
3.       Stejně tak musíte do 8 dnů nahlásit přechod na OSVČ i ve vaší zdravotní pojišťovně. Ta vám vystaví předpis měsíčních zálohových plateb.
 
4.       Založení podnikatelského účtu sice není ze zákona povinné, ale některé banky mohou mít s příjmy z podnikání na běžných účtech problém, proto vám ho doporučujeme. Budete mít zároveň přehled díky oddělení soukromých financí. Podnikatelské účty navíc disponují různými funkcemi, které běžné účty nemají. A v nejhorším případě, když se dostanete do exekuce, nebude zablokován váš osobní účet!
 žena u počítače
5.       Nechat si vyrobit vlastní razítko není povinnost, ale dost věcí vám to usnadní. Nebudete muset pořád dokola všude vypisovat IČO a adresu. Razítka se dneska vyrábějí i na počkání a ceny se pohybují v řádech stovek.
 
Jak vidíte, není to tak těžké, a jakmile splníte těchto pár povinností, můžete se bez obav vrhnout na vaše vysněné podnikání!