Nakupujeme zboží, které opravdu potřebujeme, nebo jenom chceme?

Každý z nás nakupuje v různých intervalech. Mezitím co někteří lidé mají nákupy na denním pořádku, ostatní si nákupy rozvrhují na týdny. Záleží samozřejmě na tom, jaké máme příjmy a příležitosti nakupování. Lidé na vesnicích budou nakupovat méně než ti, kteří mají ve městě obchodní dům hned vedle.
Bohužel téměř většina těchto nakupujících podléhá chtíči a nakupuje zboží, nebo potraviny, které nepotřebují. žijeme sice ve společenské vrstvě, kde si můžeme tento luxus dovolit, ale poškozujeme tím jak své úspory, tak i matku přírodu.
oblečení na ramínkách
Začneme u oblečení. Netrvá dlouho, než se vaše dítě začne zajímat o módu a bude chtít nejnovější módní kousky od nejpřednějších značek. Ještě před tím, než si začnou vydělávat sami, budou finance požadovat po vás. A co bychom pro své mladé neudělali že? Jenže jeden módní kousek do skříně samozřejmě nestačí. Zejména u dívek a mladých žen můžeme sledovat plné skříně plné nepotřebného oblečení. Zkuste si schválně udělat revizi své skříně a najít věci, které opravdu nosíte. Uvidíte, že přes polovinu vaší skříně tvoří nepotřebné kusy oblečení. Jak tímto trendem „mít co nejvíce věcí“ trpí příroda?
ramínka na věšáku
K vytvoření takového produktu jsou třeba zdroje, které bereme především z ropy. Můžeme najít i věci z bavlny a obdobných přírodních materiálů, ale kdo by si chtěl za tyto kusy oblečení připlácet že? Pak když nám je oblečení malé, nebo poškozené, vyhodíme ho do popelnice. Tento kus oblečení pak není dále možné recyklovat. Proto, pokud najdete ve své skříni věc, která není poškozená a nenosíte ji, zkuste ji darovat nebo prodat někomu.
Další důležitou kapitolou jsou elektronické přístroje. Stejně jako s oblečením, je módou mít to nejnovější a pokud možno, aby to mělo pořádnou značku. Můžeme tedy na nás zaznamenat jev, kdy si během roku kupujeme až 2 či více nových přístrojů. Ale zamyslete se, opravdu je to potřeba? Však váš starý mobilní telefon, který máte teprve rok stále funguje. Proč si tedy kupovat nový? Tuto otázku vyřeší každý jinak. Jen bychom měli vědět, že na výrobu každého kusu elektroniky jsou třeba drahé přírodní zdroje, jako například křemík, stříbro nebo dokonce zlato. To není v přírodě na každém kroku.
Před tím, než si něco koupíte, rozhodněte se, zdali to opravdu potřebujete. Měli bychom se všichni naučit odolat chtíči a začít přemýšlet o dalších věcech.
Když se zkusíte nad každým kusem nového výrobku pořádně zamyslet, uvidíte pozitivní změnu na vašem peněžním stavu ale také na svém svědomí.