Internetové nebezpečí číhá všude

Dnes dokážou počítačové viry na dálku ovládat průmyslové stroje a špehovat soukromí. Denně vznikají stovky nových a před pronásledovateli jsou vždy o krok napřed.
· Vůbec první vir pro osobní počítače, který se šířil pomoci disket, byl Brain. Při použití infikované diskety se nahrál do systému a znatelně zpomalil čtení dat z disketové jednotky.
· Další počítačový červ, Morris,který ke svému šíření používal internet, měl za úkol spočítat počítače připojené k internetu. Napadl tehdy každý desátý počítač.
· Na titulní stránky médií se však dostal až vir Michelangelo. V den narození slavného italského malíře napadl dvacet tisíc počítačů a přepsal část pevných disků nulami.
· Poté se už sypal jeden vir za druhým. Concept, Melissa, Cabir či Stuxnet. Uživatelé by si měli dávat na druhy virů jako je Worm, Phishing, Botnet, Trojský kůň či Spyware.
· K těm posledním a nejdokonalejším virům patří Flame. Umí nahrávat okolní zvuk vestavěných mikrofonů nebo videí pomocí webové kamery. Sleduje, co uživatel píše na klávesnici nebo kam se připojuje pomocí internetu. Všechny informace pak posílá dál.
zabezpečení kódy
Aby se mohly počítače bránit, byly také vytvořeny programy, antiviry, které zvýší bezpečnost a kvalitu webu a odstraní chyby (Error-Warning), které se ukazují uživatelům na ploše při kompilaci skriptu. Mezi základní úkony, které zvýší zabezpečení a kvalitu webu je odstranění všech chyb (Error – Warning), které jsou vypisovány při kompilaci skriptu. V institucích bývá na podporu často využívanýprogram Cristina – Web Security Analyze.
přístupové heslo
VIRUSzmění počítač v zombie, když identifikuje počítač uživatele například pomocí e-mailu nebo nahráním souboru z CD nebo USB disku. Vir se z napadeného počítače šíří přes internet dál a vytváří síť napadených počítačů, které se chovají, jak jim virus přikáže. Síť takto vytvořených zombie koupí od autora viru někdo, kdo ji chce využít k rozesílání nevyžádaných zpráv a reklam. Viry v počítačové síti dostanou instrukce k šíření zprávy. Zombie počítače rozesílají zprávy na všechny dostupné adresy. Je proto nanejvýš důležité, aby se lidé bránili a neotevírali neznámé emaily či soubory, nenaletěly na výhry apod.