Dovolená je skvělá věc

Jsou věci, které my lidé dokážeme v životě lehce oželet. Je celá řada záležitostí, bez kterých se obejdeme, a to třeba i vysloveně rádi. Ale jestli něco mezi takové záležitosti určitě nepatří, je to dovolená. Tu si totiž nedokáže odepřít zřejmě nikdo z pracujících lidí. Snad jedině s výjimkou někoho, kdo se o dovolené nevyhnutelně nadře ještě víc než v práci nebo pro koho představuje doba dovolené v nějakém jiném ohledu ještě větší zátěž než všední život.

dovolená u moře

Už docela dlouho v předstihu sníme o tom, jak ji strávíme. Šetříme si a děláme si plány, co všechno podnikneme, kupujeme si třeba zájezdy nebo plánujeme nejrůznější akce. A zásadně nám jde nebo by aspoň mělo jít o to, abychom si na tuto dobu volna zajistili takové aktivity, které nám udělají dobře. Protože dovolenou nemáme nikdy tak dlouhou, aby se nám tato dokázala omrzet, a proto je třeba to, co je nám dopřáno, náležitě využít.

Někdo tráví dovolenou nejraději doma, někdo u vody, a to třeba i u hodně vzdáleného moře. Někdo na dovolenou jezdí a někdo dokonce létá, a zdá se, že nebýt koronavirové pandemie, bylo by mezi námi stále méně dovolenkových peciválů. Protože jenom v době pandemie jsme takřka nikam necestovali. A to ani ne tak proto, že bychom nechtěli, ale proto, že jsme buď vysloveně nemohli, nebo to bylo organizačně natolik složité, že nám to nestálo za to.

dovolená v Americe

Zato před pandemií jsme cestovali na dovolené měrou vrchovatou, a po ní byla naše touha vypadnout z domova ještě větší, taková, že nám ani dostupné kapacity leteckých společností nestačily. A není vůbec divu. Protože když už má člověk volno, má si ho užít. Dovolená není od toho, aby se jenom tak někde promrhala. Aspoň tedy podle mého názoru.

A tak se osobně na dovolenou nevýslovně těším. A byť mi do ní ještě zbývá několik měsíců, jsem už prakticky připraven. A jen co ono volno nastane, rychle pryč. Tak daleko, jak to v mém případě jenom jde. A do míst, kde zřejmě nepotkám nikoho z našinců. Od kterých si je třeba odpočinout především.